outism3

За центъра

Гражданско сдружение "Алтернатива 55" е регистрирано от Старозагорски окръжен съд през 1999 г. и пререгистрирано по Закона за юридически лица с нестопанска цел в обществена полза през 2001 г. Сдружението е вписано в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел в Министерство на правосъдието за осъществяване на дейност в обществена полза.

Център "Алтернатива" е създаден през 2006 г., по програма за работа с деца със СОП, финансирана по проект от ЕС-програма ФАР. Сдружението е лицензирано в Държавна агенция за закрила на детето и регистрирано в Агенция за социално подпомагане за предоставяне на социални услуги:

  • Център за социална рехабилитация и интеграция на деца

         - ДАЗД, Лиценз № 0633 / 19.03.2011;

         - АСП; Удостоверение № 337-06 / 09.05.2011 г.                         

  • Социален асистент за деца

          - ДАЗД, Лиценз №0269/ 01.10.2007 г.;

          - АСП, Удостоверение № 337- 02 /07.10.2009

  • Център за информиране, консултиране и подкрепа на деца в риск или пострадали от насилие (Лиценз 123/05.03.2006 г.; Удостоверение № 337- 03 / 07.10.2009 г.)
  • Център за социална интеграция на деца с умствена изостаналост и работа с родителите им (Лиценз 123/05.03.2006 г./; Удостоверение №33-04/07.10.2009г).

 

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Етичен кодекс на работещите с деца

 

462636939 1241528476934580 2927449807760212893 nI. ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА НА ЦСРИ

Център за социална рехабилитация и интеграция за деца е социална услуга в общността, разкрита през 2007г. с проект на сдружението по ЕС /МТСП, която от 2011г. е делегирана държавна дейност (продължена с договор с община Стара Загора №1224/01.07.2014) и с № 1286/03.07.2017; №1170/01.07.2020г.; №2417/01.08.2023г.


1. ПОТРЕБИТЕЛИ НА УСЛУГИТЕ:

-   Потребители на услугите са деца основно с генерализирани разстройства в развитието/ ГРР/, с приоритет - деца от аутистичен спектър; работи се и с родителите им.

-   Услугите са почасови и могат да бъдат дългосрочни, средносрочни, краткосрочни и еднократни консултативни услуги, според заявката на родителите, потребностите на детето и възможностите на ЦСРИ; предоставят се след издадена първоначална оценка или направление от ОЗД към ДСП-Стара Загора.


2. КАПАЦИТЕТ

-   Капацитетът на ЦСРИ е 30 деца ползващи социалната услуга.

 

3. ПРЕДОСТАВЕНИ УСЛУГИ:

Предоставянето на услуги за деца в ЦСРИ се извършва при спазване на Наредбата за критериите и стандартите за социални услуги за деца и другите нормативни документи.

 

А. Програма за ранна интервенция на деца

Тази програма се използва при приемане на нови деца, с възраст под 7 години, с цел по-пълна оценка на възможностите и потребностите на детето, капацитета на семейството и планиране на подходящи дейности за ранна диагностика, рехабилитация и превенция на изоставяне на дете в институция.

 

В. Програма за социална рехабилитация и терапия на деца със СОП

Това е комплексна програма на мултидисциплинарния екип на Центъра, насочена към възможно най-пълно възстановяване на децата със СОП, с цел постигане на социална самостоятелност и интегриране в обществото в максимално възможната степен, чрез развиване на умения за самостоятелен живот, фина и обща моторика, сензорика, реч и умения за комуникация и общуване; учебни умения, съдействие за адаптиране при постъпване в учебно или детско заведение, запознаване на място с различни учреждения и др. Дейността е почасова и се осъществява чрез организиране и провеждане на индивидуални или групови почасови сесии, изнесени посещения, участие в алтернативни дейности.

 

Програмата включва следните основни дейности:

 

1. Оценка, планиране и мониторинг на дейността:

-   Оценяване и планиране: комплексна оценка, протокол за потребностите, индивидуален план за развитие на детето (съобразени с изискванията на Методическото указание на   Агенция по качество към МТСП; въведени са новите изисквания към оценката на децата, които се приемат в ЦСРИ, както и в отчетността на предоставената услуга за работа с деца в ЦСРИ).

-   Водене на изискваната документация: Дневник за посещенията, Досие на детето и др.

-   Периодичен преглед на плановете за развитие, съвместно с родител, на всеки 6 месеца и корекция на плановете, съобразно настъпили предложения от родител или от екипа на ЦСРИ.

-   Междинни и годишен доклад за всяко дете: постигнатите резултати, проблемите и насоките за следваща работа се отчитат в изготвяните доклади на всеки 3 месеца и в годишен доклад, които се предоставят на Отдел « Закрила на детето» към ДСП.

 

2. Психологическа работа: Оценка на психичното развитие и на психичните процеси; на социо-емоционално развитие и интереси; провеждане на корекционна и терапевтична работа чрез организиране и провеждане на индивидуални и групови сесии с деца, насочена към развитието на когнитивните способности на детето: възприятие, мислене, внимание, памет; както и за овладяване на трудно и социално неприемливо поведение, подобряване на комуникацията, повишаване на самооценката и др.

 

3. Работа със специален и социален педагог: Когнитивна рехабилитация, насочена към възстановяване, усвояване и развитие на основни познавателни и жизнени умения; на обучителни и трудови умения и навици; умения за организиране на свободното време и контакт с връстници; за съдействие в професионалното ориентиране и др., в съответстствие със специфичните възможности и потребности на всяко дете и в партньорство с родители и с други специалисти, работещи с детето.

 

4. Логопедична работа: Комплекс от дейности, насочени към стимулиране на общото когнитивно развитие; корекция и развитие на речта, разширяване на активен и пасивен речник; работа върху общата и фина моторика.

 

5. ЕКИП

 

Дейността в ЦСРИ се реализира от 10 души по щатно разписание, както следва: управител (1), специален педагог (1), психолог (2), социален педагог (1), логопед (0,5), трудотерапевт(0,5), технически сътрудник (0,5), счетоводител (0,5), хигиенист – (0,5).

 

Организацията и прякото ръководство на дейността на ЦСРИ се осъществява от Ръководителя на Центъра, а цялостен контрол на дейността се осъществява от Началник отдел „Здравеопазване и социални дейности” към Община Стара Загора. Контрол върху изпълнението на дейностите упражняват Управителният и Контролният съвет на сдружението, в които редовно се внася информация за проведените дейности и възникнали проблеми.

 

II СЪСТОЯНИЕ НА МАТЕРИАЛНАТА БАЗА

 

Дейностите на Центъра се реализират в сграда, намираща се на улица „Родопи „ № 48, предоставена безвъзмездно от Община Стара Загора, с решение на Общински съвет №1865/28.07.2022г., към Договор за управление на социална услуга – ЦСРИ с №2417/01.08.2023г.
Сградата е с общо 7 работни помещения, с обща площ 463,73 кв.м. и прилежащ двор с около 200кв.м. В момента Центърът предоставя услугата като ползва следните кабинети и материални условия:

 

1. Зали за работа: обособени са 7 зали за работа по предоставяне на услугата в ЦСРИ „ Алтернатива„.


2. Място за спорт и почивка
- Изградена площадка с ерготерапевтични уреди и ударопоглъщаща настилка.

studenti1